ACAD (Architecural CAD)

Z cadwiki
Verze z 31. 7. 2015, 17:35, kterou vytvořil Vrecion (diskuse | příspěvky) (naimportována 1 revize)

(rozdíl) ← Starší verze | zobrazit aktuální verzi (rozdíl) | Novější verze → (rozdíl)
Přejít na: navigace, hledání

Architektonické a stavební CAD

Také je můžete najít pod názvem BIM (Building Information Modeling).

Silnou stránkou těchto CAD bývá snadné a poloautomatizované vytváření 2D stavebních výkresů, kusovníků a podpora pro výpočet ceny. Najdete v nich funkce jako je poloautomatické generování nosných prvků a konstrukcí, stavebních otvorů, terénních úprav, nebo rozvodů (ventilace, elektřina ...). Součástí bývají i rozsáhlé knihovny standardních prvků (dveře, okna, zdi ...) a podpora pro výpočty jako je statika, vlastní frekvence apod.

Na rozdíl od MCAD (strojírenských CAD), kde se většinou modeluje ve 3D a pak se generují 2D výkresy je obvykle u ACAD postup opačný. Základem je 2D stavební výkres ze kterého vzniká 3D model.

Někteří architekti využívají i strojírenských CAD. Například Frank Gehry pro návrh budovy Guggenheimova muzea v Bilbau použil Catii, zejména parametrických funkcí a generování obecných ploch.

Často se používají:

Revit Architecture. Tento CAD od roku 2002 vyvíjí Autodesk, který jej získal odkoupením stejnojmenné firmy. Revit používá 3D objekty, ze kterých pomocí parametrických vazeb vytváří skupiny a vzory (například cihly ve zdi, dlažba ..).

AutoCAD Architecture je (jak název napovídá) architektonický CAD firmy Autodesk, který je postaven na jádře AutoCAD, rozšířeném o funkce a knihovny pro rychlejší návrh staveb.

ArchiCAD od firmy GRAPHISOFT, která se specializuje na oblast ACAD. ArchiCAD je koncepčně podobný Revitu.

Allplan od firmy Nemetschek. V roce 2011 byl spuštěn pilotní provoz on-line verze Allplan 2011, kdy CAD není nainstalován na PC, ale v datových centrech (princip cloud).

Pro méně náročné práce a koncepty lze použít celou řadu CAD. Například:

  • TurboFloorPlan 3D od firmy IMSI/Design je vhodný pro návrh rodinných domů
  • Sweet Home 3D pro návrh interiéru je šířen jako open source a je tak volně ke stažení a legálnímu použití.
  • Google SketchUp je volně ke stažení a je vhodný pro rychlý konceptuální návrh budov. Placená verze podporuje i vytváření výkresů a další funkce, které umožňují jej použít i pro profesionální nasazení.

Kromě těchto CAD se používá celá řada specializovaných CAD a nástrojů pro různé specifické oblasti, jeden z mnoha příkladů je CAD Smap3D Piping pro návrh ventilace a klimatizace budov.

Dobrý seznam CAD najdete na wikipedii.

Zpět na: