CIESLAR Jiří - Stirlingovy motory
Roku 1816 se skotský domácí kutil Robert Stirling rozhodl, že se pokusí představit okolnímu světu svůj motor, který bude alternativou k parnímu stroji. Bohužel se tehdy neprosadil, ale nicméně je až do dnešních dnů ukázkou inženýrského umění. Dnes si můžete obstarat jeho plně funkční miniaturu. Stirlingův motor je spalovací motor s vnějším spalováním, pracuje na základě změny tlaku a objemu plynu v závislosti na teplotě. Sloužit může jako dekorace na Vašem psacím stole, která udiví kohokoliv tím, že funguje jak bez parního pohonu, tak i bez baterií.
Stirlingův motor je spalovací motor s vnějším spalováním, pracuje na základě změny tlaku a objemu plynu v závislosti na teplotě. Hlavními výhodami tohoto typu motoru jsou: - možnost použít prakticky jakéhokoliv paliva - jde o motor s vnějším spalováním - minimální pravděpodobnost poruchy - motor nemá zapalovací svíčky, karburátor ani vstřikování - tichý běh motoru - palivo je spalováno kontinuálně vně motoru, tudíž nevzniká téměř žádný hluk - minimální znečišťování životního prostředí - palivo je spalováno za optimálních podmínek - bezpečný provoz - motor nemá vysokotlaký kotel jako parní stroj, nehrozí jeho výbuch - vysoká životnost - minimum pohyblivých součástí, robusní konstrukce.
Stirlingův motor má dva pracovní prostory, mezi nimiž může volně proudit plyn (je v nich prakticky stejný tlak). Jeden z prostorů je studený, druhý horký. Toho je docíleno buď přímým ohříváním a chlazením komor (viz pracovní cyklus), nebo, a to častěji, vnějším ohřívačem a chladičem. Mezi ohřívačem a chladičem je obvykle zařazen ještě regenerátor, akumulující teplo plynu procházejícího z ohřívače do chladiče nebo naopak. Tohoto motoru existuje mnoho modifikací - písty mohou být v samostatných válcích, nebo v jednom válci společném, kdy jeden z pístů pracuje v dvojčinném režimu.
Toto je moje konstrukce Stirlingova motoru.
Můj návrh Stirlingova motoru v AutoDesk Inventor.
Jiné varianty Stirlingových motorů.
Použitá literatura:
Příručka Stirlingových motorů,Wikipedie.