HEJDRYCH Karel - Úvod do programu VariCAD

Z cadwiki
Přejít na: navigace, hledání

Zpět na galerii prací 2006

VariCAD - 3D/2D systém pro Windows a Linux

VariCAD je nástroj který usnadňuje a výrazně urychluje konstrukční práce. Svými funkcemi pokrývá základní požadavky konstruktérů. Základní sada obsahuje všechny moduly VariCADu: 3D modelování, 2D kreslení, kótování, knihovny strojních součástí, knihovny symbolů a bloků, výpočty strojních součástí, výpočty, export/import dat, archiv, razítka, kusovníky její cena je 49.990,-- Kč. Vzhledem k obchodní strategii firmy je možné si zdarma stáhnou VariCAD View, prohlížečka pro Windows a Linux a VariCAD Trial pro Windows a Linux což je plně funkční verze VariCADu s časovým omezením. Slouží k seznámení se s VariCADem. VariCAD roční upgrade je možné si zakoupit kdykoli po přidělení sériového čísla k zakoupené licenci. Roční aktualizace je za Kč 14.990,--

Popis systému

Mezi standardní moduly VariCADu patří 3D modelování, 2D kreslení, asociativní kótování, knihovny strojních součástí, knihovny symbolů a bloků, výpočty a nástroje pro práci s negrafickými informacemi (archiv, razítka, kusovníky, správa souborů výkresů, atd.). Tyto a další nástroje umožňují konstruktérům velmi rychle vytvářet, analyzovat a neomezeně upravovat koncepty návrhů. Soubory(3D data) vytvořené ve VariCADu 2005 není možné otevřít ve starších verzích VariCADu

Ovládání a prostředí systému

Celé prostředí systému VariCAD je provedeno tak, aby zda umožněna pokud možná jednoduchost a orientace uživatele v systému. Při zahájení od počátku je možné si vybrat zda budeme tvořit konstrukci ve 2D případně ve 3D. Výhodou pro začátečníka je orientace v pomocí tlačítek a knihoven v českém menu.

Okno VariCADU

Okno VariCADu je rozděleno na tři části. Horní část obsahuje roletové menu. Dolní část tvoří stavový řádek. Střední a největší část slouží pro 2D kreslení a 3D modelování. Okolo této střední části lze zakotvit nabídková okna s ikonami funkcí. Tyto mohou být také uvnitř okna jako plovoucí. Mnoho funkcí používá vlastní plovoucí a dialogová okna.


Image-Hejdrych1.JPG


Konstrukce nového objektu

Po vstupu do nového objektu si vybíráme konstrukci ve 2D či 3 D.


Hejdrych2.JPG


Následně pro konstrukci zadávání tvaru jednotlivých prvků pomocí konstrukčních čar a převodem včetně hloubky objektu, případně můžeme vybírat rozměry použitích materiálů a to jak například válcovaných profilů, šroubů, matic, ložisek, per a dalších normalizovaných částí z knihovny.


Hejdrych3.JPG


Tyto prvky poté vkládáme do již vytvořené konstrukce, které po přesném uložení a vycentrování jsou zobrazeny ve skutečném tvaru. Manipulace s jednotlivými prvky konstrukce je prováděna pomoci 3 D zachytávání, případně rotace. Po tuto dobu operace se prvky objevují v pohledu zobrazení pomocí konstrukčních čar.


Hejdrych4.JPG


Po jejich konečném umístění se prvky objeví ve skutečném tvaru ve 3D pohledu.


Hejdrych5.JPG


Obdobným postupem jako vkládání částí konstrukce jsou prováděny další konstrukční úkony jako je tvorba děr, jejich zaoblení, zaoblení konstrukčních částí a pod. Řešení projektů je možné ve 2D i ve 3D. Je jasné, že každá metoda má své výhody, ve 3D je konstrukce dle mého názoru zřetelnější a praktičtější a tudíž i rychlejší. Práce ve 3D nabízí vytváření 2D dokumentace exportem ze 3D scény, automatické přenášení změn ze 3D do 2D dokumentace. Dále výpočty objemů, hmotnosti a povrchu těles. Další výhodu spatřuji že strojní součásti jako je například šroub – si vytvoří sám díru. Naopak, nakreslení několika velmi jednoduchých součástí, může být trochu rychlejší ve 2D a nároky na hardware jsou také poněkud nižší. Je pravdou, že i vlastní PC sestava, 1,7 GHz Celeron s operační pamětí 256 SDRAM a integrovanou grafickou kartou měl v některých okamžicích nedostatek volné paměti.

Řešení konfliktů

Při práci a vkládání jednotlivých těles se stává, že tyto nejsou přesně vložena a nastává mezi jednotlivými tělesy konflikty. Proto systém má vytvořenu kontrolu kolizí, která tyto situace řeší. Zjištěné kolize jsou vždy zobrazeny s například následujícími možnostmi: zvýraznění všech těles v kolizích sestavách, zvýraznění těles v kolizi, zvýraznění pohlcených těles,, zvýraznění totožných těles, ukončení zobrazení kolizí těles, kolize dvou skupin těles, kontrola kolize mezi vybranými tělesy a ostatními tělesy apod.. Během odstraňování kolizí není potřeba opakovaně provádět výpočet, ale stačí zobrazit naposledy prováděný výpočet. Jsou-li tělesa v kolizi neviditelná či vymazána, odpovídající kolize již není zobrazována. Vrátí-li se vymazaná tělesa zpět příkazem Zpět nebo budou opět zviditelněna, zobrazení kolize se opět zobrazí. Avšak editace těles na zobrazení kolize nemá vliv, proto je doporučeno provádět kontrolu kolizí často.

Tvorba dokumentace

VariCAD umožňuje vytvářet 2D dokumentaci exportem pohledů a řezů ze 3D do 2D. Exportovat je možné vybraná nebo všechna tělesa z pohledu, případně pouze výřez detailu pohledu.


Hejdrych6.JPG


Při provádění převodu z 3D do 2D jsou viditelné čáry – hrany kresleny stejnou barvou jako jejich tělese. Neviditelné čáry lze zobrazovat jako viditelné hrany nebo jsou zakryty nebo jsou kresleny podle zadané vrstvy. Po převodu do 2D pohledu pro dokumentaci je možné doplnit například osy. Umístění pohledu ve 2D je buď automatické nebo jej lze upravit vlečením objektu. Při umístění 2D pohledů se nastaví polohy jednotlivých pohledů vzhledem k pohledu zepředu a nastaví vzdálenosti mezi jednotlivými pohledy a vzdálenost pohledů od okraje výkresu. Řez ze 3D se do 2D exportuje jako základní položka a může být použita jako hranice pro šrafování.

Kótování

Kótování slouží k popisu tvaru nakreslených položek. Všechny funkce kótování jsou dostupné z roletového menu "Menu" - "Kreslení" jako kótování jednoduché, sdružené a předznačené, nebo z ikonového menu "Kótování". Kóty se vytváří zadáním prvního a druhého bodu na kótované položce nebo v některých případech výběrem položky, a následným umístěním polohy kóty a textu kóty vlečením. Mnoho možností kótování je dostupné během kótování z dočasných ikonových menu.


Hejdrych7.JPG


Výpočty strojních součástí

Všechny výpočty jsou dostupné z roletového menu "Menu" - "Výpočty" nebo z ikonového menu "Výpočty strojních součástí". K dispozici jsou následující výpočty strojních součástí: tlačná pružina, tažná pružina, pera, drážkové spojení, kolíky, šrouby, hřídel na krut, ložiska ZKL, ložiska SKF, řemenový převod, řetězový převod, čelní soukolí, kuželové soukolí a nosníky na ohyb a krut. Systém nabízí výpočty strojních součástí běžně užívaných ve strojírenství, včetně výpočtů kvadratických momentů plochy a modul průřezu v ohybu k osám, těžiště a momentu setrvačnosti těles, objemu, hmotnosti a velikosti povrchu tělesa.

VariCAD načítá a ukládá formáty DWB, DWG (AutoCAD), DXF, IGES, STL, STEP. Dokumentace může být tvořena buď v milimetrech, nebo v palcích. VariCAD je k dispozici ve verzích pro PC s OS Windows nebo Linux.

Zhodnocení

Vzhledem k tomu, že v kreslících systémech jsem nikdy nepracoval, základy technického kreslení jsem získal před více jak 20 lety při studiu střední průmyslové školy, systém VariCAD mi vyhovoval k získání základních informací pro konstrukci v současné době a to zejména svou konstrukcí menu a samozřejmě i díky tomu, že menu je v češtině. Je pravdou, že pro studijní potřebu mi vyhovovala možnost získat bezplatnou 15 ti denní verzi respektive pro školní potřebu jako studijní pomůcku za Kč 1.000,--.

Odkazy

- VariCAD– VariCAD tak snadno jste ještě netvořili

Zpět na galerii prací 2006