Projekt Junkyard

Z cadwiki
Přejít na: navigace, hledání

Junkyard Engineering

Volně přeloženo inženýrství na smetišti spočívá v návrhu zařízení postavených z vyřazených součástek. Existuje soutěž, inspirovaná Apollem 13, kdy kosmonauti museli vyrobit funkční filtr z věcí na palubě. Soutěžící týmy dostanou například za úkol během šesti hodin vyrobit čerpadlo a v navrtané kanoi přeplavat jezero.

Junkyard engineering má ale také serioznější aplikace, zejména v rozvojových zemích, kde se z deštníků a alobalu vyrábí solární vařiče, z plastových stolků antény apod.

Několik designérských soutěží vyhrála řešení domů pro krizové situace, jako jsou přírodní katastrofy nebo uprchlické tábory. Příkladem může být koncept domu z kartonu a překližky od australských architektů.

Vžijte se do situace uprchlíka, třeba v Darfuru, a pokuste se doplnit jeho dům o další důležité věci, které potřebuje k životu. Vycházejte z toho, že nemáte peníze, k dispozici máte jen levné nebo použité materiály, jako jsou plasty, barely, překližka, dráty a podobně. Na druhou stranu máte dost času a cena práce tak není rozhodujícím kritériem. Potřeb uprchlíka je celá řada, například:

  • Voda a hygiena. Navrhněte systém sestavený z barelů, kanystrů apod., který bude velmi hospodárně nakládat s vodou. Měl by proto zachytávat srážky. Voda na mytí, praní a sprchování by měla být zachycována a dále znovu použita například pro záchod s odtokem do improvizovaného septiku. Výsledkem takového systému je minimalizace rizika epidemií.
  • Zdroje vody. Navrhněte čerpadlo poháněné lidskou silou (nejlépe šlapáním), které by se dalo použít k čerpání spodní vody. Variantou je čerpadlo poháněné větrem.
  • Vaření. Kromě solárního vařiče, můžete také navrhnout bezpečný benzinový nebo lihový vařič vyrobený například z plechovek.
  • Praní můžete ulehčit ručně poháněnou bubnovou pračkou.
  • Skladování potravin může být založeno na "ledničce", která by v noci akumulovala chlad například do většího objemu vody, během dne by pak tato voda ochlazovala dobře izolovaný prostor (vyrobený z překližky, zmačkaného papíru, alobalu, vrstev igelitu oddělených tenkou vzduchovou mezerou) s potravinami. Podobně lze realizovat i klimatizaci.
  • Pro dopravu materiálu ze vzdálenějších míst se může hodit trojkolka (rikša) s větší nosnou plochou vyrobená ze starých jízdních kol.

S hezkou ukázkou junkyard engineering se můžete setkat i v ČR wifi anténa z plechovky, obdobné návody najdete i v USA (z cedníku).

Výhodou tohoto projektu je, že kromě 3D CAD modelu můžete s nízkými či nulovými náklady i vyrobit funkční prototyp.