Specializované CAD
Specializované CAD
Mnoho menších společností se specializuje na určitou úzkou oblast.
V této sekci také najdete některé zajímavé CAD, které se buď mohou hodit pro některé specifické úkoly, nebo jsou zajímavé inovativní koncepcí.
Firmou, která tento přístup dobře dokumentuje je britská firma Delcam, která nabízí celou řadu specializovaných CAD.
- Pro oblast medicíny to jsou DentCAD pro zubní protézy, OrthoModel pro ortopedické pomůcky (boty, ortopedické vložky ...).
- Pro reklamní a umělecké předměty a pro design šperků je určen ArtCAM.
- Pro potřeby reverse engineeringu a vytváření 3D modelů z existujících objektů je určen CopyCAD. Tento CAD se používá například pro vytváření hraček, kopií historických a uměleckých předmětů. Také se může hodit pro vytvoření modelu pro reklamní účelu, exponáty na výstavy apod.
CAD pro prototypy a malosériovou výrobu
Zajímavou koncepci používá firma eMachineShop. Na jejich stránkách je volně ke stažení 3D CAD, který je založen na simulaci výroby. Například se nejprve rozhodnete, že součást bude vyrobena z plechu a v CAD pak nadefinujete řezy a ohyby, zároveň volíte technologii výroby tak, že například pro řezy zvolíte laserový řezací stroj a pro ohyby ohýbačku plechu. CAD si přes internet dynamicky vyměňuje data se servery eMachineShop a on-line propočítává cenu. Přímo z prostředí CAD se pak odešle objednávka, díly pak eMachineShop vyrobí a poštou zašle zpět. Firma disponuje středisky s výrobními kapacitami, jako jsou CNC stroje a 3D tiskárny, v několika zemích. Pokud tedy potřebujete vyrobit prototyp nebo malou sérii, může se vám tato možnost hodit.
Japonská firma Tama Software nabízí CAD Pepakura, což je vlastně CAD pro 3D origami. Ze stránek výrobce lze stáhnout free verzi, plná verze stojí 38 USD (v r. 2011). Tento CAD lze použít pro vytváření papírových modelů. Rychle a levně tak můžete udělat modely pro ukázku designu na podnikové porady, výstavy a obchodní jednání.
Firma Alibre nabízí za 99 USD CAD Alibre Design PE. Tento CAD je určen pro návrh 3D objektů pro 3D tiskárny. Pracuje přímo s formátem STL (stereolitografie).
Koncepčně zajímavé CAD
Genetické programování, nejde o CAD v úzkém slova smyslu, nicméně programy a algoritmy lze použít pro automatizovaný návrh složitých zařízení. Dobrý popis najdete na wikipedii pod heslem Genetické programování, zde je také seznam komerčních i volně šiřitelných programů, které umožňují automatizovaný návrh řídících algoritmů, elektronických a hydraulických obvodů nebo antén. Také se používají pro kontrolu statiky a další účely. Jedním z programů je Discipulus od firmy RML Technologies. Tato metoda byla v praxi například použita NASA pro návrh antén družic, oproti standardním postupům se dosáhlo lepších vlastností za mnohem kratší čas.
CANDO (Computer-Aided Nanostructure Design and Optimization) je CAD pro návrh nanostruktur. Tímto CAD lze navrhovat nové nanostruktury skládáním aminokyselin. Tyto struktury pak vznikají odspoda (bottom-up procesem) díky chemickým vazbám a reakcím, podobně jako vznikají bílkoviny v buňkách.
Pro návrh nových molekul (léky, chemikálie ...) se používá celá řada programů například Spartan od firmy Wavefunction nebo Amber, seznam další programů a firem najdete na wikipedii pod heslem Molecular design software. Řádově složitějším problémem je návrh a simulace chemických reakcí, tedy výrobního procesu molekul, kde se používají výkonné superpočítače nebo distribuované výpočty.
Zpět na: