Tiskové zprávy

Z Start Zwentendorf
Přejít na: navigace, hledání

DRAFT:

Tisková zpráva hnutí START ZWENTENDORF

Dne 20.června 2007 vykonali předsedové ekologického hnutí START ZWENTENDORF návštěvu rakouského velvyslanectví v Praze s úmyslem předat velvyslankyni Republiky Rakousko podpisové archy hnutí.

Ekologická inciativa START ZWENTENDORF (partner obdobné rakouské iniciativy STOP TEMELÍN, která se rovněž zasazuje za omezení radioaktivního ohrožení životního prostředí) se snaží dosáhnout spuštění jediné rakouské jaderné elektrárny Zwentendorf, která však po svém dostavění v roce 1978 nebyla uvedena do provozu.

Ekologové přitom upozorňují, že jejím nahrazením uhelnou elektrárnou Dürnrohr, která spaluje uhlí dovážené z Česka a Polska, se do ovzduší dostává každý rok minimálně 10 tun radioaktivních látek, zatímco Jaderná elektrárna Zwentendorf by produkovala nejvýš 7 tun pevného odpadu ročně, který by se však do ovzduší nedostával.

Předsedové chtěli velvyslankyni Margot Klestil-Löffler předat podpisové archy hnutí a protestní nótu a na tento závažný problém tak upozornit rakouskou vládu, nebyli však do budovy velvyslanectví vpuštěni.

Po neúspěšném pokusu o setkání se předsedové dohodli na koordinaci dalších protestních akcí.

Předsedové START ZWENTENDORF